Οι Δραστηριότητες του Σχολείου Μας

Το σχολείο μας πέρα από τη φροντίδα για ποιοτικό διδακτικό έργο δίνει ιδιαίτερη έμφαση στις πολιτιστικές και περιβαλλοντικές δράσεις μέσα από μια μεγάλη ποικιλία προγραμμάτων (εικαστικών, χορωδίας, παραδοσιακών χορών, περιβαλλοντικής αγωγής) στα οποία η συμμετοχή των μαθητών είναι ενθουσιώδης και τα αποτελέσματα εντυπωσιακά.

Παράλληλα, το εκπαιδευτικό έργο υποβοηθείται και ενισχύεται με την πραγματοποίηση πολλών εκπαιδευτικών επισκέψεων, στόχος των οποίων είναι η κινητοποίηση του ενδιαφέροντος των μαθητών, η βιωματική τους συμμετοχή και η έκθεσή τους σε ποικίλα ερεθίσματα και εμπειρίες.

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 έχουν πραγματοποιηθεί ή λειτουργούν ήδη:

1. Εφηβική Λέσχη Ανάγνωσης

2, Επίσκεψη στο Σεράφειο, 25 και 26/2/2022

3. Επίσκεψη της Β' τάξης στη Μονή Δαφνίου

3, Εορτασμός 17ης Νοεμβρίου

4. Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

5. Εορτασμός 25ης Μαρτίου

6. Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, 14/3/2022

7. Επίσκεψη με το τμήμα Β'2 στο Ινστιτούτο Goethe και παρακολούθηση του εργαστηρίου "Οι απαρχές της Αρχιτεκτονικής", 7/4/2022

8. Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ' Γυμνασίου στα Ιωάννινα, 12-14/4

9. Μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή όλων των τάξεων στο Ναύπλιο και την Επίδαυρο, 17/5

10. Διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών/τριών της Α' τάξης με τη συγγραφέα Αγγελική Δαρλάση, 5/4/2022